Metalowców 1, Elbląg
601-970-356
szybkiorzecha@wp.pl

Jak dbać o szybę samochodową?

Wiele osób myjąc szyby samochodowe pozostawia zacieki i smugi, które stają się uciążliwie widoczne dopiero podczas nocnej jazdy. Dobra widoczność w trakcie prowadzenia auta jest niezwykle ważna, szczególnie gdy na zewnątrz robi się ciemno. 
Najskuteczniejszym rozwiązaniem jest regularne odwiedzanie myjni samochodowej lub opanowanie dokładnej techniki mycia, jednak czysta szklana powierzchnia to nie wszystko. 

Przygotowaliśmy dla Was 9 elementów na które warto zwrócić uwagę przy dbaniu o dobrą widoczność w czasie jazdy:

  • Płyn do szyb – ceny płynów wahają się od 3 zł do 20 zł, wszystko zależy od marki i zawartości. Należy unikać płynów tworzonych na bazie amoniaku, ponieważ środek ten ma zły wpływ na gumowe uszczelki, które odpowiedzialne są za szczelność szyby. Uszkodzenie ich może skutkować przedmuchami powietrza do kabiny i nieszczelnością w czasie deszczu.
  • Dysze spryskiwaczy szyb – aby mycie było skuteczne, dysze spryskiwaczy muszą być odpowiednio nakierowane na szybę. Wycieraczki uruchamiane na sucho zamiast czyścić szybę, rozmazują brud i rysują jej powierzchnię twardymi zanieczyszczeniami. Ważne jest, aby wycieraczka na całej długości pióra zbierała wodę czy płyn.
  • Wycieraczki – część wycieraczek współpracująca z szybą wykonana jest z gumy. Jak to guma, z czasem twardnieje i traci swoje właściwości. Należy pamiętać o cyklicznej wymianie wycieraczek w zależności od szybkości ich zużywania. Często na ramionach wycieraczek umieszczona jest ciemna kwadratowa naklejka. Z biegiem czasu zmienia ona kolor na biały, sygnalizując zużycie piór. Ważne jest także, aby kupić nowe wycieraczki jeżeli w samochodzie wymieniana była szyba. Używane wycieraczki warto przeczyścić szmatką podczas mycia szyby, aby dodatkowo nie rysować szyby zanieczyszczeniami zebranymi na piórach.
  • System ogrzewania szyb – aby w zimie szybko rozmrozić szyby ważny jest sprawny system ogrzewania szyb. I nie chodzi tu o zaawansowane podgrzewane elektrycznie szyby, a o sam system nawiewu ciepłego powietrza. Skutecznie ułatwia on odprowadzenie pary z szyb i rozmrażanie lodu czy śniegu, dlatego istotne są drożne kanały, sprawna nagrzewnica i wentylator. Dzięki temu kierowca mniej ingerować musi w mechaniczne oczyszczanie szyby.
  • Elektryczne podgrzewanie szyby – aby przyspieszyć proces rozmrażania czy odparowywania szyby zimą należy zadbać o sprawność układu elektrycznego podgrzewania szyby. Dzięki temu obędzie się bez mechanicznego szorowania szyby, co zdecydowanie przedłuży jej żywotność i przejrzystość.
  • Usuwanie owadów z szyb – do usuwania zaschniętych owadów z szyby, z którymi nie radzi sobie zwykły płyn i wycieraczki warto użyć preparatów zmiękczających. Rozpuszczają one owady i pozwalają łatwym ruchem zmyć resztki organiczne. Nie zaleca się mechanicznego mocnego tarcia po szybie w celu ich usunięcia. Można w ten sposób porysować szybę.
  • Hydrofobizacja – niewidzialna wycieraczka – polega na naniesieniu na szybę przednią nanopowłoki, która wygładza niewidzialne nierówności powodując, że woda spływa z szyby nie zostawiając śladów. Dodatkowo tyczy się to także wszelkich zabrudzeń, które z trudem pozostają na szybie, a jeżeli już zostaną, to dużo łatwiej jest je zmyć.
  • Mata ochronna na szybę – jeżeli prognozy pogody wskazują na codzienne zamarźnięcia szyby, warto zaopatrzyć się w matę ochronną. Zbiera ona gromadzący się śnieg i nie dopuszcza do zamrożenia szyby. Dzięki temu nie dość, że oszczędza się czas potrzebny na skrobanie, to oszczędza się szybę. Mechaniczne ruchy plastikową skrobaczką zawsze wpłyną w pewnym stopniu na zużycie szyby. Im mniej skrobania, tym lepiej.
  • Odmrażacze do szyb – w okresie zimowym warto wspomagać się też odmrażaczami do lodu. Aplikuje się go jak środki do mycia szyb i chwilę odczekuje. Jeżeli lód nie jest zbyt gruby, z łatwością uda się go ściągnąć, lub sam spłynie z szyby przy lekkiej pomocy wycieraczce. Jeżeli warstwa lodu będzie gruba pozwoli on skrócić proces i siłę skrobania szyb.
źródło: https://dobrymechanik.pl/artykuly/czytaj/369/porady/jak-dbac-o-szyby-samochodowe-/